21. فروردين 1397 - 11:14   |   کد مطلب: 33122
می نوشند تا آرام شوند
در بحث استفاده از مشروبات الکلی سینمای غرب با ترویج این کار توسط ستاره های غربی خود و دادن ارجعیت شخصیتی به آنها باعث ترویج و عادی جلوه دادن این استفاده در بین جوانان ما شده است، و جامعه ایرانی اسلامی باید بیشتر روی شخصیت جوانان خود کار کند چرا که فقدان فعالیتهای تربیتی دقیق نیز احساس می شود و تمام اهداف سیاستمداران غربی در قالب هالیود جلوه پیدا می کند که خود هالیود نیز مجموعه و قدرت غرب هستند که چگونه کشورهای جهان سوم را درگیر کارهای بیهوده و پوچ کنند .

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،طبق نظریه نشریه «اکونومیست» و محاسبات سازمان جهانی سلامت، طبق آمار، سرانه مصرف مشروب‌خوارهای ایرانی از روسیه، آلمان، بریتانیا و آمریکا بیشتر است.

 

در این جدول، ایران به لحاظ سرانه مصرف الکل (در سطح ملی)، رتبه ۱۶۶ را داراست اما اگر کسانی را که مطلقا مشروب نمی‌خورند از محاسبه کنار بگذاریم، سرانه مصرف الکل در ایران و بین کسانی که مشروب‌خوار هستند ۲۵ لیتر در سال است (مردان حدود ۲۷ و زنان حدود ۱۸) و به این ترتیب ایران در مقام ۱۹ جدول قرار می‌گیرد.

مقایسه رتبه ایران با بعضی کشور‌ها (از لحاظ سرانه مصرف مشروب خوار‌ها و بر اساس لیتر در سال)

رتبه ایران: ۱۹
رتبه روسیه: ۳۰
رتبه آلمان: ۸۳
رتبه بریتانیا: ۹۵
رتبه آمریکا: ۱۰۴
رتبه کانادا: ۱۰۵
رتبه ایتالیا: ۱۵۰
رتبه عربستان: ۱۸۴

لازم به ذکر است که این رده‌بندی، بر اساس محاسبه مصرف الکل بین مشروب‌خوار‌ها تنظیم شده و بقیه جمعیت در آن دخالت داده نشده‌ است. به این ترتیب طبق آمار سازمان جهانی سلامت، مشروب خوارهای ایرانی میزان مشروب بیشتری را به نسبت مشروب خوار‌های بریتانیایی، آمریکایی و روسی مصرف می‌کنند.

 

علاوه بر آمارهای منتشر شده در فضاهای مجازی و نشریات خارجی با دیدن پیج های فروش مشروبات الکی و دسترسی آسان به آن ، همچنین عکس های جوانان و نوجوانان در حال خوردن آن ها و به قولی میخوارگی ما را بر آن داشت تا به نقد و بررسی این معضل اجتماعی بپردازیم . 

 

یکی از مصرف کنندگان در پاسخ به خبرنگار ما گفت:   تقریبا 10سال  است که مشروبات مختلف را مصرف می کنم البته به صورت تفننی است و مداوم نیست مثلا در ماه یک یا دوبار استفاده می کنم .

 

وی با اشاره به اینکه استفاده آن  هیچ تاثیر مثبتی نداشته است گفت:نه تنها تاثیرات مثبت  بلکه فقط تاثیرات منفی روی سیستم بدنی ام گذاشته است ، مشکلاتی  مثل سردرد شدید چند ساعت بعداز مصرف احساس کوفتگی و خماری ،حالت تهوع و مختل شدن سیستم عصبی از جمله مشکلاتی است که برایم به وجود آورده است . 

 

جوان همدانی در خصوص تهیه آن توضیحی نداد و گفت: بیشتر در مجالس عروسی با دوستان استفاده می کنیم . 

 

 

یکی دیگر از جوانان در خصوص تهیه این مواد گفت: ساده ترین راه برای تهیه آن خریدن الکل سفید از داروخانه ها و استفاده آن است ، اما در حال حاضر در فضای مجازی شاهد خرید و فروش شرکتی این مواد در ارقام مختلف هستیم و دیگر کسی برای تهیه آن از مواد دست ساز و غیر بهداشتی استفاده نمی کند . 

 

دانشجوی همدانی هر چند نظر بر این دارد که مصرف کم این مواد و اصل بودن آن ها نه تنها ضرری برای بدن ندارد بلکه برای بدن نیز مفید است و در ایران به لحاظ مذهبی و عرف های جامعه نمی توان در ملاعام استفاده کرد . 

 

در این خصوص با دکتر یلفانی استاد دانشگاه بوعلی سینا همدان به گفت و گو پرداختیم . 

 

علی یلفانی به خبرنگار ما گفت: جامعه متاسفانه تحت تاثیر تبلیغات غربی ها قرار گرفته است و در اصل آن ها نیز مبانی اصلی خود را ارائه نمی دهند و معضلات خود را با بزرگ نمایی فراوان به خورد جوانان ایرانی می دهند ، وقتی جوان ایران یو بزرگان ما در کشورهای دیگر حضور می یابند می بینند که چنین چیزی در آن کشور وجود ندارد و آنچه که به جوان ایرانی القا شده است در قالب فیلم ها و تبلیغات انجام گرفته است . 

 

 

وی ادامه داد: در بحث استفاده از مشروبات الکلی سینمای غرب با ترویج این کار توسط ستاره های غربی خود و دادن ارجعیت شخصیتی به آنها باعث ترویج و عادی جلوه دادن این استفاده در بین جوانان ما شده است، و جامعه ایرانی اسلامی باید بیشتر روی شخصیت جوانان خود کار کند چرا که فقدان فعالیتهای تربیتی دقیق نیز احساس می شود و تمام اهداف سیاستمداران غربی در قالب هالیود جلوه پیدا می کند که خود هالیود نیز مجموعه و قدرت غرب هستند که چگونه کشورهای جهان سوم را درگیر کارهای بیهوده و پوچ کنند . 

 

استاد دانشگاه همدانی بیان داشت: به لحاظ فیزیولوژیکی خود الکل وقتی وراد بدن می شود در ابتدا رو یکبد اثر بسیار منفی می گذارد چرا که کبد نمی تواند آن را جذب کند و حجم ماده سمی داخل بدن می ماند و باعث اختلال سایر ارگانها می وشد و در نتیجه باعث مشکلات تنفسی و رخوت و سستی در بدن می شود که به آن مستی می گویند . 

 

وی تصریح کرد: استفاده از الکل به فعالیتهای بدن ما فشار می آورد و باعث اختلال سیستمی در کل بدن می شود و فرد بی حال و خمار می شود و وقتی توان تشخصی نداشته باشد دست به کارهای غیر ارادی می زند . 

 

دکتر یلفانی عنوان کرد: دومین اثر منفی که دارد روی قلب و عروق است که روی سیستم قلب تاثیر منفی دارد هر چند در برخی موارد نادر در ابتدا ممکن است خوردن الکل روی متابولیسم چربیها تاثیر گذاشته باشد و آن ها را کاهش دهد اما در حقیقت روی عروق کورونی قلب اثر تخریب کنندگی دارد . و تخریب شریانهای قلب و عروق را به دنبال دارد که در نهایت منجر به سیروس کبدی و به دنبال آن سکته مغزی را ایجاد می کند . 

 

مرگ بهترین بازیکن انگلیس در اثر استفاده از مشروبات الکلی 

 

وی بیان داشت: متاسفانه آنچه امروز در برخی از ورزشکاران ما دیده می شود تشویق آن ها به استفاده از مقدار کمی مواد الکلی قبل از مسابقه است که مقدار کمی بنوشید تا فعالیت شما بهتر شود در زمین عملکرد خوبی داشته باشید که متاسفانه می بینیم اینها همه در اثر تبلیغات منفی است و عملکرد آن ها را حتی به کمترین میزان می رساند . 

 

استاد دانشگاه بوعلی اظهارداشت: افرادی که به صورت تفننی و در مقدار کم نیز استفاده می کنند دچار یک اضطراب مزمن می شوند و تندخو و پرخاشگر که افراد مصرف کننده به آدمهایی تند مزاج به مرور تبدیل می شوند . 

 

دکتر یلفانی با اشاره به اینکه ارگانها باید روشنگری کنند گفت:هر چیزی که نظام عمومی بدن را از حالت طبیعی خارج کند باعث ایجاد اختلال هایی در کل سیستم بدن می وشد و بشر نباید کارهای کند که از حالت طبیعی و نرمال خارج شود . 

 

وی در پایان افزود: مبادی ورودی کالاهای خارجی خوب کنترل نمی شود و بارها و بارها مقام معظم رهبری فرموده اند که در ورود کالاهای خارجی باید کنترل ویژه ای صورت گیرد که از کجا و چگونه وارد می شوند ؟ 

 

ایران به دلیل اینکه سکاندار خاورمیانه است و هجمه تهاجم فرهنگی به آن زیاد است باید کارهای فرهنگی مناسبی در آن صورت گیرد چرا که جوانان آن بیش از هر منطقه دیگری بیشتر مورد آسیب هستند . 

 

 

انتهای پیام/ 

 

 

 

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار