21. فروردين 1397 - 11:45   |   کد مطلب: 33214
استاد دانشگاه بوعلی سینا همدان ؛
الکل در سال 2018 برای ورزشکاران آزاد شد!
الکل و یک ماده مخدر در سال 2018 برای ورزشکاران آزاد شد!
علی یلفانی متخصص آسیب شناسی ورزشی در خصوص دوپینگ ورزشکاران گفت:یکی از اتفاقات جالب و قابل توجه در لیست جدید مواد ممنوعه آژانس جهانی ضددوپینگ حذف‌شدن الکل در ‌سال 2018 است که این حرکت آزادشدن الکل در نوع خود عجیب به حساب می‌آید،‌ درحالی‌ که در سال‌های قبلی کارشناسان به نتیجه رسیده بودند این ماده در لیست مواد ممنوعه قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،امروزه در اکثر اخبار ورزشی در سطح جهان شاهد دوپینگ ورزشکاران در اکثر رشته های ورزشی هستیم به همین دلیل بر آن شدیم با متخصص این رشته به گفت و گو بپردازیم .

 

 

علی یلفانی متخصص آسیب شناسی ورزشی اظهارداشت : دو منظر اصلی قبل از دوپینگ وجود دارد  که از نظر فلسفه المپیک هدفهای زیادی دارد که یکی از آن بحث ترویج اخلاق در ورزش و ساختن دنیایی پر از صلح و دوستی است همان طور که در ورزش پهلوانی در گذشته می دانستیم  که هدف کمک به ضعیفان و روحیه جوانمردی است در حال حاضر نیز گلریزان های ورزشی نیز به همین منظور برگزار می گردد.

 

 

وی ادامه داد: وقتی هدفها را نگاه می کنیم اگر مسابقه ای برگزار می شودباید  منصفانه باشدو هر کاری که باعث شود در ورزش این روحیه اخلاق مدارانه زیر پا گذاشته شود و انصاف و عدالت کنار رود محکوم است که یکی از این موارد بحث دوپینگ است و قدمت آن صد سال است که وارد جامعه بشری شده است .

 

استاد دانشگاه بوعلی سینا همدان بیان داشت: خود دوپینگ این است که موادی وارد بدن شود که کارآیی فرد را افزایش دهیم و با مکمل فرق دارد چرا که اگر فردی بنا بر دلایل مختلف مثل بیماری و عدم کارایی برخی غدد رژیم غذایی نامناسب و فشارهای کاری بیش از حد طبق ازمایشاتی که پزشک انجام می دهد موادی را بعنون مکمل تجویز می کند که بخورد مثلا به لحاظ ژنیتکی ما در منطقه ای قرار داریم که دارای کم خونی هستند و معمولا مکمل های آهن را تجویز می کنند بخورند تا فرد کمبود آنمی نداشته باشد .

 

دکتر یلفانی عنوان کرد: مواد مکمل برای این است که بدن ما قادر نیست آن را تامین کند اما در دوپینگ فرد یک سری کارها می کند که نیروی بدنی خودش را و کارآیی را افزایش می دهد .

 

متخصص آسیب شناسی ورزشی افزود: در حال حاضر دوپینگ خون برای ورزشکاران انجام می شود مثلا اگر ورزشکاری در ارتفاعات الوند فعالیت های بدنی انجام دهد در نتیجه مقدار گلبولهای خون آن در ارتفاع افزایش یافته و اکسیژن رسانی بیشتر می شود در نتیجه این خون را از فرد می گیرند و در جای دیگر به خود همان فرد یا ورزشکار دیگری تزریق می کنند چرا که اکسیژن آن بالاست و مهمترین فاکتور در سوخت و ساز و فعالیت های بدن همین اکسیژن است .

 

وی گفت: یکی دیگر از موارد دوپینگ استروئید های آنابولیک است که توده سازی می کند و در جامعه ما زیاد دیده می شود یعنی در حال حاضر می توان گفت مهمترین دوپینگ ها برای تناسب اندام و بدنسازی صورت می گیرد که در ایران و سطح جامعه زیاد دیده می شود .

 

عوارض پزشکی دوپینگ بر سلامت

 

متخصص آسیب شناسی ورزشی ادامه داد: تاثیر مستقیم بر سیستم قلب و عروق می گذارد و آن را دچار اختلال می کند و بی نظمی در ضربانن قلب ایجاد می کند که خود این بی نظمی باعث مشکلات بیشتر قلبی می شود و از طرف دیگر نیز مکشلاتی است که بریا کبد ایجاد می کند و باعث فشار زیاد بر این عضو می شود و اختلال در عملکرد کبد ایجاد می شود و خود این اختلال باعث سرطان کبد می شود .

 

از نظر برروی کلیه ها فشار وارد می کند چرا باعث احتباس اب در بدن می شود مثلا کراتین که خیلی مورد استفاده قرار می گیرد به مقدار آب زیادی نیاز دارد و فشار مضاعف بر کلیه میاد و آن را دچار اختلال می کند .

 

افراد خیلی از این مشکلات را نمی بینند و صدا و سیما باید مستند سازی کند که دوپینگ ها چه تاثیرانی بر روی بدن ورزشکاران در گذاشته است در حال حاضر یکی از مهمترین دلایل مرگ های ناگهانی در ورزش دوپینگی است که افراد انجام می دهند .

 

 

سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (زورافزایی) (به انگلیسی: The World Anti-Doping Agency; WADA) یک بنیاد مستقل ایجادشده با ابتکار جمعی از رهبران کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) است. این بنیاد در ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹ در لوزان، سوئیس ایجادشد. این سازمان به مبارزه با دوپینگ (زورافزایی) در ورزشکاران می‌پردازد.
در سال ۲۰۰۲ مقر این سازمان به مونترآل انتقال یافت.

 

یکی از اتفاقات جالب و قابل توجه در لیست جدید مواد ممنوعه آژانس جهانی ضددوپینگ حذف‌شدن الکل در ‌سال ۳۱۲۹ است. به گفته مسئولان، وادا طبق بررسی‌های صورت گرفته، الکل از لیست مواد ممنوعه خارج شده و هر ورزشکاری در صورت استفاده از الکل هم دوپینگی شناخته نمی‌شود. البته حذف الکل استثناهایی هم دارد؛ در ۵ رشته همچنان استفاده از الکل برای ورزشکاران ممنوع به حساب می‌آید. فدراسیون‌های ورزش‌های هوایی، اتومبیلرانی، تیروکمان و پاوربوت می‌توانند محدودیت مصرف الکلی را اعمال کنند. با این حال، آزادشدن الکل در نوع خود عجیب به حساب می‌آید،‌ درحالی‌ که در سال‌های قبلی کارشناسان به نتیجه رسیده بودند این ماده در لیست مواد ممنوعه قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار