همراه اول
29. شهريور 1397 - 11:50   |   کد مطلب: 28841
25 نکته گجت های ورزشی برای تناسب اندام
می‌خواهید تناسب اندام خود را بهبود بخشید؟ از گجت های ورزشی استفاده کنید تا بعد دیگری را به شما نشان دهند:

به گزارش همدان ورزش؛ با داشتن دستگاههای هوشمند، امروزه داشتن تناسب اندام آسانتر از همیشه شده است. دستگاههای پوشیدنی هوشمند، مانتیور ضربان قلب و حتی بهتر از آن ساعتهای ورزشی در دسترس ما هستند و بنابراین اگر می‌خواهید روی فرم باشید و کمی وزن کم کنید، هر کمکی بخواهید در اختیارتان هست. ما نمی‌گوییم که تکنولوژی کار شما را آسانتر می‌کند اما قطعا به شما سرگرمی، انگیزه و پاداش بیشتری می‌دهد. اینها بهترین وسایل هوشمندی هستند که به شما کمک می‌کنند تا به هدف خود برسید…

شروع کنید

دستبند ورزشی خود را دقیقتر کنید

تنظیم کردن دستبند ورزشی امری اختیاری است، اما برای بهبود دقت اندازه‌گیری فاصله‌ای که طی کرده‌اید، توصیه می‌شود. بیشتر دستگاههای پیگیری تناسب اندام، روش سنجش خاص خود را دارند و از شما می‌خواهند که مسافت مشخصی را ثبت کنید اما خوب است که تنظیمات راه‌اندازی آن را کنترل کنید و برای این کار زمان بگذارید. مشکل می‌توان فهرستی از روشهای مخصوص هر دستگاه فراهم آورد اما در ادامه دستورالعمل تنظیم فیت بیت (Fitbit)، جاوبون (Jawbone) و گارمین (Garmin) را می‌آوریم.

اطلاعات خود را بهم متصل کنید

اگر شما از طرفداران سرسخت تناسب اندام هستید، تا کنون ساعت مخصوص دوندگان را برای خود خریده‌اید واحتمالا دیگر سیستمهای تناسب اندام مثل مای فیتنس پال (MyFitnessPal)، استراوا (Strava) یا اندوموندو (Endomondo) را امتحان کرده‌اید. ایده خوبی است که حسابهای موجود خود را به این سیستمها متصل کنید تا تصویر کاملتری از سلامت کلی خود داشته باشید. اپلیکشین جاوبون، یکی از قابل اتصال ترین هاست اما دستگاههای میسفیت (Misfit)، فیت بیت و پولار (Polar) هم بخشی برای افزودن اطلاعات دارند. علاوه بر این اپل هلث (Apple Health) و گوگلفیت (Google Fit) نیز روشهای خوبی برای داشتن منابع مختلف اطلاعات به روشی ساده هستند.

مطمئن شوید که دستگاه شما قابل پوشیدن باشد

گجت لباسهای تناسب اندام شما قرار است تمام مدت روی مچ شما یا کلا همراه شما باشد تا تبدیل به وسیله مفیدی شود. واضح است اما مطمئن باشید شما دارید روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید که از بستن همه روزه آن خوشحال خواهید بود. اگر در ابتدا کمی اذیتتان می‌کند، بدانید که زیاد طول نخواهد کشید.

اطلاعات شخصی تان را وارد کنید

همانند محدوده ضربان قلب تان، مهم است که اطلاعات دقیقی درباره قد، وزن، سن و جنسیت خود وارد کنید. به این ترتیب، دستگاه رهگیری تناسب اندام شما می‌تواند مواردی مانند مصرف کالری و زمان بازیابی را تخمین بزند. این احتمالا در بخش پروفایل شما در وب یا اپلیکیشن تلفن همراه بیشتر دستگاهها پیدا می‌شود.

تناسب اندام خود را آزمایش کنید

قبل از اینکه برنامه ورزشی خود را تنظیم کنید، بهتر است سطح تناسب اندام خود را ارزیابی کنید. اپلیکشن‌هایی مانند اندوموندو و ساعتهای ورزشی مثل پولار M400، تستهای از پیش تنظیم شده‌ای دارند که شما می‌توانید با استفاده از ساعت یا تلفن همراه یا مانیتور ضربان قلب انجام دهید. این کار معیاری به دست می‌دهد که با استفاده از آن متوجه می‌شوید سطح تناسب اندام شما نسبت به میانگین چقدر است. شما می‌توانید این تستها را به صورت هفتگی یا ماهیانه انجام داده و پیشرفت خود را مشاهده کنید.

بهتر شوید

هدفگرا باشید

از آنجا که همیشه در گزارش روزانه تمرین مان به ضربان قلب توجه می‌کنیم، شما باید تعیین کنید چه ساعاتی می‌خواهید ورزش کنید. هر جلسه باید هدفی داشته باشد، که به دستیابی به هدفهای هفتگی و هدفهای بزرگتر کمک می کند. به عنوان مثال، هدف بزرگ ممکن است دویدن ۱۰ کیلومتر در سه ماه باشد، اما در طول آن باید اهداف کوچکتری داشته باشید مثلا ۵ کیلومتر دویدن در پارک یا یک دو طولانی با یک دوست.

بسیاری از وسایل هوشمند، یک برنامه پیگیری هدف دارند و شما می‌توانید در اپلیکیشن ‌هایی مثل گارمین کانتکت یا استراوا، برنامه‌های خود را مشخص کنید. به یاد داشته باشید این اهداف را منظم و بایگانی کنید، در غیر این صورت به سادگی نا امید می‌شوید.

تردمیل را شیبدار کنید

اگر در ورزش خود از تردمیل استفاده می‌کنید اما می‌خواهید دویدن در جاده را شبیه سازی کنید، شیب ۱٫۵ درصد به آن بدهید. هرچند این دقیقا شبیه آنچه روی آسفالت اتفاق می‌افتد، نیست اما کمکی که از تسمه می‌گیرید را جبران می‌کند.

به قلب خود گوش دهید

دانستن ضربان قلب (ضربان در دقیقه) در طول تمرین، بهترین راه برای اطمینان از بدست آوردن اثری است که از تمرینی که انجام میدهید، می خواهید. مثلا سوختن کالری، بسیار مفید است که ببینید آیا زیاده روی کرده‌اید و کمک می‌کند که متوجه شوید چقدر خسته شده‌اید. زمانی بگذارید تا ضربان قلب خود را برای سطحی از تمرین پیدا کنید که در آن قادرید صحبت کنید. این آستانه ضربان قلب شماست و در دویدن طولانی باید در این سطح باشید، بجای آنکه برای رسیدن به سرعت خاصی تلاش کنید. به این صورت کار شما ساده تر و کارآمدتر است.

 

اطلاعات قلب خود را در آن وارد کنید

دفترچه دستورالعمل دستگاه پیگیری کننده خود را کنترل کنید تا ببینید آیا می‌توانید محدوده ضربان قلب خود را به جای محدوده از پیش تعیین شده، قرار دهید. هرچه داده شخصی دقیقتری اضافه کنید، نتایج دقیقتری بدست می‌آورید و این یعنی هر جلسه تمرین را موثرتر انجام دهید.

پویاتر باشید

دستگاههای جدید و فوق‌العاده‌ای وجود دارند که چشم‌اندازهای پنهانی را برای شما آشکار می‌کند. از سنسور هوشمند پیاده روی دارای بلوتوث پولار استراید (Bluetooth Smart Polar Stride Sensor) و ساعت مخصوص دوندگان واهو (WahooTickr Run) تا دستگاه مخصوص دوندگان (Garmin Forerunner 630) و جوراب هایسنسوریا (Sensoria)، همه این گجت های ورزشی  اطلاعات مربوط به تمرین را فراهم می‌کنند تا به شما کمک کنند آهنگ دویدن خود را بهبود بخشید. دستگاه پیگیری کننده Moov Now یکی از وسایلی است که چشم اندازی در زمان واقعی به شما می‌دهد تا بتوانید در طول جلسه تمرین خود تغییراتی ایجاد کنید.

گجت های ورزشی هوشمند تهیه کنید

تکنوجیم، دستگاه ورزشی هوشمندی معرفی کرده است که با دستگاه پیگیری کننده مای ولنس (MyWellness) کار می‌کند و امکان می‌دهد تا ستها و تکرارها را در هر دستگاهی ثبت کنید. همچنین به شما می‌گوید دستگاه بعدی که در برنامه شما است، کدام است. همه این اطلاعات مستقیما با MyWellness Cloud در ارتباط است به گونه‌ای که شما و مربیتان می‌توانید به سادگی برنامه‌تان را مرور و تنظیم کرده و بهبود بخشید.

برای تمرینات قدرتی، یک بند قفسه سینه بخرید

کنترل ضربان قلب تنها برای دوندگان نیست، برای دوچرخه سواران و طرفداران ایروبیک هم بستن یک پولار H7 dh یا Wahoo Tickr X برای جلسات سنگین مفید است. در حالی که دوندگان استقامت می‌توانند با دستگاه مانیتور ضربان قلب مچی کار کنند، بستن بازوها در حین تمرین با وزنه، آنها را عملا بی فایده می کند.

آنها که به باشگاه می‌روند، می‌توانند کار خود را با یک نوار ارزان راه بیندازند و به این ترتیب می‌توانید زمان بازیابی خود را بین ست‌ وزنه‌ها کنترل کنید و ایده بهتری از سختی تمرین خود در هنگام اسکات داشته باشید.

چربی سوزی کنید

مراقب تعداد کالری باشید

مگر اینکه آزمایش داده باشید تا از میزان انرژی که بدنتان در ضربانهای متفاوت نیاز دارد مطمئن باشید، و آن اطلاعات به دستگاه پیگیری تناسب اندام شما متصل باشد، در غیر اینصورت میزان کالری سوخته شده که روی مچ خود می‌بینید، فقط یک تخمین است. این لوازم که به مانیتور ضربان قلب متصل می‌شوند، نتیجه دقیقتری نشان می‌دهند اما باید هر روز ضربان قلب خود را پیگیری کنید. بنابراین با رقم روی نمایشگر کالری سوزانده شده، با احتیاط برخورد کنید.

زنگ یادآوری تنظیم کنید و بیشتر حرکت کنید

اگر بتازگی، برنامه تمرینی خود را شروع کرده‌اید، یک توصیه ساده این است بیشتر حرکت کنید. بسیاری از نوارهای تناسب اندام مثل Garmin Vivosmart، Jawbone UP2 و Polar Loop 2 دارای یادآورهایی هستند که در صورتی که زمان زیادی نشسته باشید، به شما هشدار می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که تحرک مداوم برای سلامت عمومی شما ضروری است و یک پیاده روی کوتاه در هر ساعت، تناسب اندام شما را ارتقا می‌دهد.

تمرین با شدت پایین

تبلیغات بسیاری برای تمرین اینتروال با شدت بالا (HIIT) می‌شود که روش خوبی برای تناسب اندام و سوختن چربیهاست اما استفاده از مانیتور ضربان قلب برای مقداری دویدن طولانی، آرام با ضربان پایین، روشی مطمئن برای سوختن چربی بیشتر است. بله این تمرین با شدت پایین (LIT) ممکن است بیشتر طول بکشد اما در تمام مدت روی چربی سوزی کار می‌کند.

در محدوده مجاز بمانید

ساعتهایی مانند Smart Run آدیداس و V800 پولار و بسیاری دیگر، امکاناتی برای هشدارهای صوتی و ارتعاشی دارند. وقتی ضربان قلب یا گامهای شما بیشتر یا کمتر از محدوده تعیین شده تمرین باشد، به شما هشدار می‌دهد تا به برنامه پایبند باشید و به اهداف خود نزدیک شوید که در این مورد، سوختن چربی است.

 

بعد از توقف، عملکرد خود را رهگیری کنید

اگر از مانیتور ضربان قلب استفاده می‌کنید، به جای پایان دادن به جلسه تان بلافاصله بعد از توقف تحرک یا دویدن، برای دو یا سه دقیقه بعد از آخرین تمرین، به پیگیری ادامه دهید. آماری که بدست می‌آورید، مسایل زیادی را آشکار می‌کنند مثل چقدر طول می‌کشد تا ضربان قلب شما به حالت عادی برگردد. این علامت مهمی است که نه تنها نشان می‌دهد که چه اندازه سخت کار ‌کرده‌اید بلکه آشکار می‌کند پیشرفت شما در طول زمان چقدر بوده است.

انگیزه خود را حفظ کنید

از اجتماع کمک بگیرید

جامعه، انگیزه دهنده خوبی برای تناسب اندام است. به بخش اجتماعی دستگاه خود بروید و دیگر کاربرانی که مانند شما تلاش می‌کنند را دنبال کنید. تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که اطلاعات برنامه تناسب اندام خود را به اشتراک می‌گذارند، بیشتر به برنامه تمرینی خود پایبند هستند و بنابراین از طریق لایک و نظر دیگران حمایت می‌شوند که این واقعا مفید است. دیده‌اید کسی ۵ کیلومتر می‌دود، در حالی که شما می‌خواهید بدانید چطور به این نقطه رسیده است؟ زیر فعالیت آنها نظر بنویسید و از آنها راهنمایی بخواهید.

اطلاعات خود را به طور روزانه همگام سازی کنید

برخی دستگاههای هوشمندتر، آمار فعالیت شما را از طریق وای‌فای و بلوتوث همگام سازی می‌کنند اما این وقتی ارزش دارد که خود شما این کار را انجام دهید. با بازبینی منظم تمرینات اخیر خود، بر پیشرفت خود واقف می‌شوید. احساس شادی از اینکه یک جلسه دیگر به برنامه ماهانه‌تان اضافه شده، تبدیل به عادت شده و تبدیل به یک انگیزش واقعی برای حفظ جدیت در تمرین خواهد شد.

با اطلاعات خود کارهای بیشتری بکنید

تقریبا تمام دستگاههای پوشیدنی هوشمند، با استفاده از اپلیکیشنها و ابزارهای وب، قابلیتهای فراوانی در پیگیری گامها، خواب، تمرین و دیگر آمار مهم شما دارند. اما شمار فزاینده‌ای از خدماتی مانند Exist.io و Fluxtream به شما کمک می‌کنند تا با مقایسه بازخوردهای دستگاههای مختلف اطلاعات بیشتری از وضعیت خود بدست آورید و با ورود اطلاعات روزانه، هفتگی و ماهانه به شکل عمیقتری از الگوی کار خود آگاه شوید.

یک برنامه تمرینی ایجاد کنید

هرچند اکثرساعتهای مخصوص دوندگان، اپلیکیشن و ابزار وب خود را برای کنترل پیشرفت شما دارند، اما اغلب قابل به اشتراک گذاری یا همگام سازی با برنامه روزانه شما نیستند. از تقویم گوگل برای ایجاد یک برنامه تمرینی استفاده کنید. تعداد کمی اطلاعات ساده ثبت کنید مثل: ضربان قلب در حال استراحت، برنامه تمرینی امروز، آنچه انجام داده‌اید و چه وضعیتی دارید. این یک دید کلی به شما می‌دهد که چه تمریناتی برای شما خوب است، ضمناً این برنامه به آسانی قابل به اشتراک گذاری با مربی، تمرین دهنده یا همراه شما در دویدن است.

از مصدومیت بپرهیزید

بدانید چه زمانی باید استراحت کنید

در طول هر برنامه تمرینی، سخت است که تشخیص دهیم چه زمانی برای استراحت مناسب است. دستگاههای هوشمند، این مساله را تغییر می‌دهند. محصولاتی مانند FAM Sports CheckMyLevel، V800 پولار، Forerunner 630 گارمین، قادرند با استفاده از آخرین داده‌های تمرین شما، عملکرد شما را کنترل کرده و به شما زمان استراحت مناسب و دوره بازیابی را پیشنهاد دهند.

خوب گرم کنید

گرم کردن و سرد کردن، بخشهای اساسی جلسات تمرینی هستند اما ممکن است آنرا سرهم بندی یا کوتاه کنید و حتی بدتر آنرا به کلی نادیده بگیرید. دستگاه هوشمند شما می‌تواند این بخش از برنامه شما را بهبود بخشد. دستگاههایی مانند تام تام اسپارک (TomTom Spark)، MiCoach Smart Run آدیداس و V800 پولار به شما امکان می‌دهد تا بخشهای گرم و سرد کردن برنامه خود را بسازید که می‌تواند بر اساس زمان، فاصله و ضربان قلب باشد.

راه حل های سریع تکنولوژی تناسب اندام

یک راه حل سریع پیدا کنید

معمولا ما پنج دقیقه بیرون درب ورودی می‌ایستیم تا جی پی اس ساعتمان، ماهواره را پیدا کند. این زمان انتظار را، قبل از اتمام کار با گذاشتن ساعت لب پنجره کوتاه کنید. غالبا به این صورت ماهواره را پیدا می‌کند و شما می‌توانید مستقیما از جلوی در دویدن را آغاز کنید.

شارژر جایگزین در سفر

مسیری طی می‌کنید تا به هتل برسید و می‌بینید شارژر دستگاه یا آداپتور خود را در خانه جا گذاشته‌اید؟ نترسید، می‌توانید به سادگی کابل را مستقیم به پورت USB بیشتر تلویزیونهای جدید وصل کنید و می‌توانید مقداری شارژ ضروری برای تمرین خود داشته باشید.

دیدگاه شما

آخرین اخبار