17. دى 1397 - 9:38   |   کد مطلب: 34299
روز دوشنبه و در ابن بابویه شهر ری
پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،مراسم گرامیداشت پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی روز دوشنبه 17 دی ماه برگزار می شود.

روز دوشنبه 17 دی ماه و در ابن بابویه شهر ری مراسم پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی بر سر مزار وی برگزار می شود.
این مراسم از ساعت 9 تا 12 برگزار می شود و فدراسیون کشتی و روابط عمومی ستاد برگزاری مراسم جهان پهلوان تختی از تمامی علاقمندان به آن پهلوان بزرگ دعوت می کنند تا در این مراسم شرکت کنند.

غلامرضا تختی در پنجم شهریور سال 1309 درخانواده‌ای مذهبی و متوسط در محله خانی آباد تهران بدنیا آمد رجب خان پدر تختی غیر از وی دو پسر و دو دختر داشت که همه آنها بزرگتر از رضا بودند.
تختی از20سالگی کشتی را در باشگاه پولاد زیرنظر حبیب اله بلور آغاز کرد.
تختی در رقابتهای قهرمانی کشور طی سالهای 1329 تا 1338در وزنهای 6-7-8 هشت بار قهرمان کشورشد.
غلامرضا همچنین سه بار پهلوان ایران شد.
تختی در اولین حضور خود در تیم ملی در رقابتهای جهانی 1951 هلسینکی دروزن 79 کیلوگرم صاحب مدال نقره شد.
رضا در اولین حضور خود در المپیک در رقابت های 1952 هلسینکی با شکست مقابل کوریدزه از شوروی صاحب مدال نقره شد.
افتخارات پهلوان بزرگ کشتی ایران در رقابتهای جهانی 1959 و 1961 و 1962 تهران،  یوکوهاما  و تولیدو با کسب دو  مدال طلا و یک مدال نقره ادامه یافت.
تختی در رقابتهای المپیک 1956و1960 ملبورن و رم صاحب 1مدال طلا و1مدال نقره شد.
غلامرضا همچنین در بازیهای آسیایی 1958 توکیو صاحب مدال طلا شد.
تختی آخرین بار در رقابت های جهانی 1966 تولیدو دوبنده تیم ملی را به تن کرد.
غلامرضا تختی اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن صاحب مدال شود. وی همچنین پر افتخار ترین کشتی گیر تاریخ کشتی ایران در المپیک است.
وایکینگ پالم سوئدی، عادل آتان ترک، بوریس کولایف روس، پیتر بیلر امریکایی، دیتریش آلمانی، ویحزیستیوک روس، عصمت آتلی ترک، حسن کنگور ترک، الکساندر مدوید بلاروس و احمد آئیک ترک مهمترین رقیبان تختی در 14 سال حضور وی در عرصه بین الملی بودند.
تختی در لیست بهترینهای قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد و در رقابتهای جهانی2007 باکو نیز از وی بعنوان یکی از مشاهیر کشتی دنیا تجلیل شد.
غلامرضا در آبان ماه 1345زندگی مشترک خود را آغاز کرد و بابک تنها یادگار تختی است.
تختی سرانجام 17دی ماه سال 1346در حالیکه بابک 4ماهه بود در هتل آتلانتیک سابق درگذشت.
غلامرضا تبلور آرزوهای یک ملت بود او سمبل تاریخ ماست مردی که درمیان مردم زیست و از میان مردم رفت. و پیکرش در ابن بابویه شهر ری آرام گرفت. روحش شاد، یادش گرامی.
 

دیدگاه شما

آخرین اخبار