7. فروردين 1398 - 23:10   |   کد مطلب: 34540
تختی را در اینستاگرام پیدا کردند!
بازیگر نقش اول فیلم تختی می گوید بازی کردن در این فیلم نه تنها زندگی خودش را متحول کرده، بلکه می تواند روی خیلی از مردم تاثیر مثبت بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،به نقل از "ورزش سه"، با اینکه در فیلم تختی 4 نفر نقش این اسطوره تاریخ ورزش ایران را در سنین کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی بازی کرده اند، اما بخش عمده ای از این فیلم با هنرنمایی فردی تولید شده که نقش دوره جوانی تختی را ایفا کرده است.

محسن تختی، بازیگر اصلی نقش غلامرضا تختی در فیلم سینمایی تختی است که در ایام نوروز در سینماها اکران شده و در انتظار استقبال مردمی است. شاید در نگاه اول همه تصور کنند محسن از اقوام غلامرضا تختی است و اصلا به همین واسطه چنین نقشی به او سپرده شده، اما این پسر اردبیلی هیچ ارتباطی فامیلی با جهان پهلوان تختی ندارد و صرفا به خاطر شباهتش با او و همچنین استعدادی که داشته، به بازیگر نقش اول تبدیل شده است.

در شرایطی که چند روز از اکران فیلم تختی می گذرد، با محسن تختی همکلام شدیم و از دشواری های ایفای این نقش و همچنین اتفاقاتی که در طول اولین تجربه بازیگری برایش رخ داده، سوال کنیم.

در ادامه مشروح صحبت های محسن تختی را در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" می خوانید.

در اینستاگرام و کاملا تصادفی مرا پیدا کردند
آنطور که آقای ملک پور، طراح لباس این فیلم تعریف می کرد، عوامل فیلم تختی وقتی به دنبال بازیگر بودند، سری به اینستاگرام هم زدند. همین آقای ملک پور اول در اینترنت سرچ کرده بود تا ببیند تختی در ایران مثل مسی، رونالدو و... بدل دارد یا خیر. به نتیجه ای نرسیده بود و سراغ اینستاگرام رفته بود. بازهم به نتیجه درباره پیدا کردن بدل تختی نرسیده بود؛ تا اینکه به خاطر هم نام بودن من با آقاتختی صفحه مرا دیده بود. من هیچ نسبتی با آقاتختی ندارم؛ اگرچه شاید برای مردم عجیب باشد بدانند فردی هم نام تختی باشد و چهره اش هم شبیه او باشد. اصلا فامیلی تختی هم در ایران زیاد نیست.

فقط به خاطر شباهت با تختی انتخاب نشدم
وقتی برای تست گریم به تهران دعوت شدم و نزد عوامل فیلم رفتم، قطعات ارشیوی که داشتند را روی صورت من چسباندند. بعد از تست اولیه OK دادند. در تست نهایی قالب قیافه مرا درست کردند که بازهم روی صورت من نشست و قبول شدم. البته فقط هم این نبود چون بازیگر آقاتختی شدن خیلی شرایط می خواهد. باید هم بازیگر باشی، هم چهره ات شبیه او باشد، هم کشتی گیر باشی و هم اندامت شبیه تختی باشد. شنیدم قبل از من چند نفر دیگر هم آمده بودند که حتی بعد از تست گریم به تختی هم شبیه تر بودند، اما یک جای کار لنگیده بود و مثلا نمی توانستند خوب کشتی بگیرند. من تجربه بازیگری نداشتم و تست هم گرفتند که قبول شدم.

 

 

هیچ وقت فکر نکردم می توانم بدل تختی باشم
از چند سال قبل خیلی ها به من می گفتند که شبیه تختی هستی. از 15، 16 سالگی به بعد که صورتم جا افتاده تر شد، می گفتند که  داری شبیه تختی می شوی. بعد از 20 سالگی این شباهت بیشتر شد. من از این شباهت خبر داشتم و شاید برخی بپرسند که چرا خودم را بدل تختی معرفی نکردم! من هیچ وقت چنین جسارتی نمی کنم که بگویم شبیه تختی هستم. هیچ کس نمی تواند مثل آقاتختی باشد چون او یک شخصیت دست نیافتنی داشته است. البته چند باری از ذهنم گذشته بود که اگر یک روز فیلمی درباره تختی بسازند، من می توانم در آن بازی کنم.

روزی 4، 5 ساعت گریم می شدم!
گریمی که روی صورت من بود، خیلی سنگین بود. روزانه 4، 5 ساعت گریم می شدیم و قیافه خودم کاملا زیر آن گریم پنهان می شد. خیلی سخت بود که با آن گریم حالت های صورتم را تغییر دهم و مثلا نشان دهم که می خندم یا ناراحت هستم. شاید زیر گریم صورت خودم را ناراحت نشان می دادم، اما از روی گریم زیاد دیده نمی شد. حالا شما تصور کنید با این گریم سنگین باید روی تشک کشتی هم می رفتم و کشتی می گرفتم. در بخشی از فیلم که مربوط به مسابقه ملبورن است، من باید کشتی ای می گرفتم که وقتی یک کشتی گیر نگاه می کند، به دلش بنشیند.

چون کشتی گیر بودم، توانستم تختی باشم
من 10 سال کشتی گیر بودم که 7 سال به صورت حرفه ای بود. این مهارت من حسن بزرگی برای ایفای این نقش محسوب می شد و اصلا یکی از دلایل انتخاب من بود. البته هیچ وقت در سطح ملی عنوانی کسب نکردم و بیشتر در سطح استان مقام آوردم. من بعد از کشتی هم سراغ رشته دیگری رفتم. آتش نشان هستم و به ورزشی مشغول هستم که مربوط به شغلم است و بدنم را روی فرم نگه می دارد.

 

سوریان از کشتی گرفتنم در فیلم راضی بود
با برخی از اهالی کشتی بعد از دیدن این فیلم صحبت کردم. مثلا با حمید سوریان ارتباط داشتم که او از نحوه کشتی گرفتنم در نقش تختی راضی بود. آقای طالقانی هم پیغام داده بودند و از من برای ایفای این نقش تشکر کرده بودند. همچنین محمدابراهیم امامی، رییس کمیته داوران فدراسیون کشتی هم خیلی به من کمک کرد. حداقل من نشنیدم که کشتی گیری بعد از دیدن فیلم از من ایراد بگیرد.

 

سعی کردم مثل تختی کشتی بگیرم
روی بدنم خیلی کار کردم که شبیه آقاتختی باشد. البته فیلم کشتی های آقاتختی خیلی کم است، اما همان تعداد محدود را چندین بار دیدم و تمرین کردم که بیشتر به او شباهت داشته باشم. خدا را شکر فکر می کنم خروجی کار هم خوب بود. از نحوه اجرای فنون آقاتختی فیلم های کمی وجود دارد، اما من سعی کردم حداقل نحوه گارد گرفتن و رفتنم روی تشک شبیه تختی باشد.

 

 

 

سخت ترین روزهای عمرم را گذراندم
تجربه اول من در بازیگری بود و هیچ پیش زمینه ای در این حوزه نداشتم. رفتم و واقعا سختی های این کار را لمس کردم. قبل از این فکر می کردم چند نفر دور هم جمع می شوند و خوش می گذرانند و فیلم هم می سازند، اما به جرات می توانم بگویم 2 ماهی که سر این فیلم بودم، سخت ترین روزهای زندگی ام بود. می خواستند فیلم حتما به جشنواره برسد و من شاید در یک مقطع روزی 20 ساعت کار می کردم. قبل از حضور من، سکانس های دوران کودکی، جوانی و میانسالی تختی را گرفته بودند و فقط پلان های مربوط به من مانده بود. به همین خاطر من هر روز آفیش بودم. با وجود سختی زیادی که کشیدم، به بازیگری علاقه زیادی پیدا کردم و امیدوارم بتوانم این راه را ادامه دهم.

بهرام توکلی به من اعتماد به نفس فوق العاده ای داد
قطعا نظرات همه درباره یک فیلم و یک بازیگر مثبت نیست من بیشتر نظر آنهایی که مثبت حرف زدند را شنیدم چون آنها هستند که با من ارتباط گرفتند و صحبت کردیم. با این حال مطمئنم انتقاداتی هم شده چون هر بازیگری منتقد دارد. جا دارد که از بهرام توکلی عزیز هم یاد کنم که یک کارگردان صاحب سبک و کاربلد است. راهنمایی های او کار را برایم خیلی آسان تر کرد. نکاتی که توکلی درباره تختی به من می گفت، خیلی کلیدی بود. در واقع سعی می کردم نکاتی که کارگردان گفته بود را اجرا کنم. قبل از هر پلانی او به من اعتماد به نفس فوق العاده ای می داد.

 

هر کسی نیاز دارد بیشتر تختی را بشناسد
فیلم تختی در جشنواره با استقبال خوبی مواجه شد و این روزها هم در سینما اکران شده و امیدوارم با استقبال خوبی مواجه شود. شاید هنوز این دست فیلم ها خیلی بین مردم جا نیفتاده و آنها را به سینما نمی کشاند، اما امیدوارم علاقه مندان به فیلم و ورزش به خاطر نام تختی از این فیلم استقبال کنند و در چند روز آینده شاهد آشتی آنها باشیم. به نظرم برای هر کسی نیاز است که بیشتر آقاتختی را بشناسد.

 

تاثیر تختی را در زندگی ام می بینم
بازی کردن در این فیلم از نظر مالی اصلا برایم مهم نبود. من هم دستمزد گرفتم، اما دوست ندارم درباره مسائل مالی صحبت کنم. من از بچگی عاشق شخصیت تختی بودم و به خاطر برخی وجه اشتراک ها مثل هم نام بودن، کشتی گیر بودن و داشتن شباهت های ظاهری سعی می کردم اطلاعات بیشتری از او جمع کنم. دوست داشتم منش و شخصیت او را سرلوحه کارم قرار دهم و در این فیلم جزییات بیشتری را هم از آقاتختی فهمیدم. تختی برای همه الگو است، اما از زمانی که در این فیلم بازی کردم، شیفته اش شدم و تاثیرش را در زندگی ام می بینم.

 

فیلم تختی به کار این روزهای جامعه می آید
درپایان دوست دارم این را از مردم بخواهم که بیشتر تختی را بشناسند. اینکه این اسطوره چطور زندگی کرده است. بدون شک در روزهایی که جامعه با بحران بی اخلاقی مواجه شده، دانستن خصوصیات اخلاقی تختی و دیدن فیلم زندگی او می تواند تاثیر زیادی روی خیلی از افراد داشته باشد.

دیدگاه شما