18. ارديبهشت 1398 - 8:44   |   کد مطلب: 34727
هیئت کاراته همدان هنوز برای تغییر و تحولات صورت گرفته در بدنه این هیئت دلیل قانع کننده‌ای ارائه نکرده است. بعضی گمان می‌کنند این تغییرات در جهت مهندسی کردن انتخابات سال آینده است و برخی این تحولات را بدون هدفی خاص اما کارشناسی نشده ارزیابی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،تغییر و تحولات صورت گرفته در بدنه هیئت کاراته استان و انتصابات انجام شده در ریاست هیئت‌ شهرستان‌های همدان و کبودرآهنگ در دو هفته گذشته تعجب کارشناسان و ورزشکاران این رشته ورزشی را در پی داشته است؛ چنان که هر گروه به طریقی نارضایتی خود را نسبت به انتصابات صورت گرفته نشان دادند و اصحاب رسانه و متولیان ورزش استان را از نگرانی خود نسبت به آینده نامعلوم کاراته استان مطلع کردند.

حتی شنیده می‌شود جمعی از ورزشکاران و مربیان کاراته همدان پس از آن که متوجه شدند اداره کل ورزش و جوانان از کنار وقایع اخیر بی‌تفاوت عبور کرده در نامه‌ای سرگشاده اعتراض خود را به اطلاع رئیس فدراسیون کاراته رساندند.

انتصاب رئیسی با مشغولیت فراوان

اما اولین اقدام سوال برانگیز هیئت کاراته استان همدان در هفته گذشته رخ داد و با حکم زنگنه رئیس این هیئت سعید خوشبخت به عنوان رئیس هیئت تازه تأسیس شهرستان همدان معرفی شد. بی‌تردید در توانایی مدیریتی سعید خوشبخت تردیدی نیست که اگر بود مدیرعاملی سازمان فرهنگی، ورزشی اجتماعی شهرداری همدان به وی سپرده نمی‌شد.

 کارشناسان معتقدند به دلیل گستردگی فعالیت‌های این سازمان در حوزه ورزش حرفه‌ای، ورزش شهروندی و محلات، ورزش کارمندی، اداره فرهنگسراها، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و تلاش برای توسعه گردشگری همدان، خوشبخت عملاً فرصتی برای رسیدگی به امور هیئت کاراته شهرستان همدان نخواهد داشت. به همین دلیل ورزشکاران و مربیان این رشته پرطرفدار در شهرستان همدان انتظار داشتند این مسئولیت به کسی سپرده شود که فرصت کافی برای حضور در هیئت تازه تاسیس شهرستان همدان را که با نیت کم کردن از حجم فعالیت‌های هیئت استان و نیز رسیدگی به مشکلات این رشته در شهرستان همدان شروع به کار کرد را داشته باشد.

البته این تنها انتصاب عجیب در کاراته همدان نبود و در اتفاقی غیرمنتظره در ابتدای این هفته الله کرم شهگل رئیس هیئت کاراته کبودرآهنگ که بیشترین افتخارات کاراته استان به نام وی و شاگردانش ثبت شده از مسئولیتش برکنار شد و جای خود را به محمد برخوردار داد.

رئیس موفق‌ترین هیئت کاراته شهرستان از کار برکنار شد

نام عرفان داودی و مهدی شهگل در چندسال اخیر با موفقیت‌های کاراته استان همدان اجین شده و  گاه و بیگاه خبر افتخارآفرینی این دو کارته‌کای مستعد در خبرگزاری‌ها و سایت‌های ورزشی به گوش می‌رسد. 

در تیرماه سال 96 بود که در شهر آستانه قزاقستان عرفان داودی ملی پوش وزن منهای 63 کیلوگرم ایران موفق به کسب مقام نخست رقابت‌های قهرمانی آسیا شد تا بعد از 40 سال مدال طلای آسیا در رشته کاراته در دفتر افتخارات ورزش استان همدان ثبت شود.

مهدی شهگل نیز در سال‌های اخیر بارها در مسابقات انتخابی تیم‌های ملی پایه به مقام قهرمانی رسیده و در مسابقات بین‌المللی نیز عملکرد درخشانی داشته.

اما نکته جالب اینجاست که عرفان داودی و مهدی شهگل هر دو از شهرستان کبودرآهنگ، به عنوان یکی از محرومترین شهرستان‌های استان در زیرساخت‌های ورزشی، به تیم ملی کاراته راه یافته‌اند. ولی موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم علی همتی و علیرضا شهگل دو کارته‌کای کبودرآهنگی دیگر هم به تازگی به تیم‌های ملی کارته در رده‌های سنی دعوت شده‌اند. 

کاراته شهرستان کبودرآهنگ با معرفی چندین ملی‌پوش به تیم‌های ملی کارته جمهوری اسلامی ایران، کسب چندین مدال معتبر آسیایی و کشوری و کسب 8 مدال در مسابقات بین المللی کاپ ایران زمین، قطب کاراته استان همدان، غرب کشور و حتی ایران به شمار می‌رود.

بی‌تردید در موفقیت‌های کاراته شهرستان کبودرآهنگ الله کرم شهگل رئیس برکنار شده هیئت این شهرستان و یکی از مربیان سازنده استان نقش اصلی را برعهده دارد.

با وجود محرومیت شهرستان کبودرآهنگ از زیرساخت‌های ورزشی و بودجه محدود ورزش این شهرستان آنچه که از موفقیت‌های کاراته کاهای کبودرآهنگی برداشت می‌شود وجود استعداد‌های ناب این رشته ورزشی در این خطه و نیز برخورداری هیئت کاراته کبودراهنگ از یک برنامه ریزی مدون است؛ در حالی که کاراته کبودرآهنگ یک تنه جور کل استان را در مسابقات ملی و فراملی می‌کشد این سوال به ذهن علاقمندان به این رشته رزمی متبادر می‌شود که چرا رئیس موفق این هیئت باید از کار برکنار شود و جای خود را به فرد دیگری بدهد؟

تخلفات مالی یا مهندسی کردن انتخابات

هیئت کاراته استان همدان در پاسخ به منتقدان برکناری شهگل از ریاست هیئت کبودرآهنگ و همچنین اصحاب رسانه از جمله خبرنگار تسنیم در همدان دلیل این تصمیم را  تخلفات مالی الله کرم شهگل در دوران مدیریت خود در کاراته کبودرآهنگ و برخی مسائل دیگری که بنا بر ادعای خودشان قابل گفتن نیست ذکر کردند. اما رئیس برکنار شده هیئت کاراته کبودرآهنگ با رد این اتهامات دلایل دیگری برای برکناری خود از سوی هیئت کاراته استان مطرح کرد.

الله کرم شهگل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که از زمان حضور زنگنه در سال 92 در رأس هیئت کاراته استان این هیئت با شیب تندی در حال سقوط است گفت: هیئت کاراته استان پیش از حضور این آقایان در بین 6 هیئت برتر ورزشی استان جا داشت، اما در 6 سال اخیر در بین 10 هیئت برتر هم قرار نگرفت.

وی افزود: اما هیئت کاراته شهرستان کبودرآهنگ در 8 سال اخیر همواره به عنوان بهترین هیئت ورزشی شهرستان‌های استان انتخاب شده است.

شهگل عنوان کرد: در 6 سال گذشته هر مقام و افتخاری که کاراته استان همدان در میادین ملی و فرا ملی کسب کرده مربوط به ورزشکاران کبودرآهنگی است.

وی با اشاره به افتخارات کاراته استان همدان در 6 سال اخیر که جملگی توسط کاراته‌کاران کبودرآهنگی حاصل شده گفت: در این سال‌ها کاراته کبودراهنگ به تنهایی 24 عنوان در مسابقات انتخابی تیم ملی کسب کرده است. 2 مدال آسیایی برای اولین بار در تاریخ کاراته همدان کسب شد که توسط کاراته‌کاهای کبودرآهنگی به دست آمد. اولین ملی‌پوش کاراته استان همدان کبودرآهنگی بود و در مسابقات استعدادهای ورزشی کشور و مسابقات کاراته وان مجموعأ 6 مدال برای کارته استان کسب شد که همه مربوط به ورزشکاران این شهرستان بود.

شهگل افزود: در سال گذشته شهرستان کبودرآهنگ 2 تیم در لیگ بانوان و 2 تیم در لیگ آقایان داشت و این در حالی است که در 6 سال گذشته هیئت کاراته استان و دیگر شهرستان‌های استان نتوانستند تیمی به مسابقات لیگ اعزام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به عملکرد درخشان هیئت کاراته کبودرآهنگ چرا باید رئیس هیئت استان، الله کرم شهگل را از کار برکنار کند گفت: رئیس هیئت دلیل برکناری من را تخلفات مالی اعلام کرد. در صورتی که هیچگونه سند و مدرکی در این زمینه از سوی هیئت ارائه نشد، اما دلیل واقعی برکناری من تلاش برای مهندسی کردن انتخابات ریاست هیئت در سال آینده است.

شهگل تصریح کرد: کنار گذاشتن مخالفین رئیس هیئت از همان سالی که زنگنه ریاست هیئت را برعهده گرفت آغاز شد و  برکناری رؤسای هیئت‌های شهرستان‌ها و رؤسای کمیته‌هایی که مخالف وی بودند در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: رؤسای هیئت‌های شهرستان و برخی از رؤسای کمیته‌ها در مجمع انتخاباتی صاحب رأی هستند و برای این که مجمع سال آینده برای ابقاء زنگنه مهندسی شود همه مخالفین هیئت از این مسئولیت‌ها کنار گذاشته شدند.

شهگل با اشاره به این که من تنها بازمانده مخالفین رئیس هیئت بودم که در مجمع حق رأی داشتم اظهار داشت: هیئت استان برای برکناری من بارها به اداره ورزش و جوانان کبودرآهنگ نامه زد و با ذکر این دلیل که عملکرد رئیس هیئت کبودرآهنگ ضعیف است خواستار برکناری من شدند اما اداره ورزش و جوانان کبودرآهنگ هر بار با این خواسته مخالفت کرد.

وی عنوان کرد: وقتی دیدند از این طریق راه به جایی نمی‌‌برند مدیرکل ورزش و جوانان را تحت فشار گذاشتند تا آقای جهانشیر دستور برکناری من را به اداره ورزش و جوانان کبودرآهنگ بدهد که موفق هم شدند.

از برکناری به دلیل تخلف مالی تا عضویت در هیئت رئیسه

شهگل با بیان این که در رفتار و گفتار متولیان هیئت کاراته استان تناقض موج می‌زند گفت: اگر عملکرد من در هیئت کبودرآهنگ ضعیف بود و من تخلف مالی داشتم چرا پیشنهاد عضویت در هیئت رئیسه را به من دادند؟ فرد متخلف در هیچ جایی نباید مسئولیت داشته باشد چه در هیئت شهرستان چه در هیئت رئیسه.

وی تاکید کرد: متولیان کاراته استان نتوانستند هیچ مقامی برای کاراته کسب کنند و برای این که مدال‌ها و عناوین کسب شده توسط  کاراته کاران کبودرآهنگی آنها را تحت فشار قرار داده بود و من را به عنوان رئیس هیئت این شهرستان رقیب خود می‌دانستند تصمیم به برکناری‌ام گرفتند.

شهگل با اشاره به این که محمد برخوردار رئیس جدید هیئت کاراته کبودرآهنگ غیر بومی و از فعالان سبک‌های غیر کنترلی است تصریح کرد: تمام باشگاه‌های کبودرآهنگ سبک‌های کنترلی را دنبال می‌کنند. از سوی دیگر جامعه کاراته کبودراهنگ این انتصاب را قبول ندارد و با رئیس جدید همکاری نمی‌کنند؛ با این شرایط کاراته کبودرآهنگ نیز که یک تنه جور کاراته استان را می‌کشید نابود می‌شود تا خیال آقایان راحت شود.

خلل در برنامه‌های کاراته استان جدا از آنکه تغییرات صورت گرفته در هیئت کاراته استان همدان به دلیل مهندسی کردن انتخابات بوده، یا تغییرات بدون هدفی خاص اما غیرکارشناسی انجام شده و یا رئیس هیئت کاراته کبودراهنگ تخلفاتی در دوران ریاست خود داشته، آنچه مسلم است کاراته شهرستان کبودرآهنگ که مطرح‌ترین شهرستان استان و غرب کشور در این رشته ورزشی به شمار می‌رود با این تصمیمات درگیر حواشی متعددی می‌شود که بی‌تردید در روند روبه رشد کاراته در این شهرستان و در نهایت در استان همدان خلل ایجاد می‌شود.

متولیان کاراته استان اگر تصمیم در تغییر تحول در بدنه هیئت و هیئت‌های شهرستانی را دارند بهتر است فضا را از قبل برای این تغییرات آماده و دلایل خود را منطقی و مستند ارائه کنند تا این تغییرات با واکنش احساسی جامعه کاراته استان مواجه نشود.

دیدگاه شما

آخرین اخبار