17. تير 1398 - 18:18   |   کد مطلب: 34893
همدان ورزش
تابستان با گرمای همیشگی از راه رسید اما در همدان همچنان امکانات مناسب اوقات فراغت برای نوجوانان، جوانان و کودکان فراهم نیست و اگر امکاناتی هم وجود دارد گران است و شهروندان همدانی از نبود امکانات مناسب اوقات فراغت گلایه دارند.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،اگر هر روز به پارک‌های شهر سری بزنید خواهید دید  که انبوهی از جوانان و نوجوانان و کودکان در فضای سبز شهری توپ پلاستیکی یا لاستیکی را وسیله بازی خود کردند و با همین ابزار بازی کوچک اوقات فراغت تابستان خود می‌گذرانند.

نبود فضای تفریح مناسب هر سن افزون بر این با محدودیت فضای که در شهری ایجاد شده است دیگر از خانه‌های حیاط‌‌‌ دار قدیمی و بزرگ خبری نیست و به دلیل نبود امکانات مناسب در فضای شهری برای بازی بچه‌ها، آنان کوچک را با سر و صدای خود پر‌می‌کنند که جز ناراحتی و درد‌سر برای همسایگان نیست.

شاید به ظاهر برسد که در پارک‌های شهری وسایل بازی تعبیه شده است اما مناسب همه اقشار نیست ودر برخی پارک‌ها وسایل ورزشی مناسب بزرگسالان است و حتی یک زمین بازی محصور که توپ‌بازی بچه‌ها سر و صدای در و خانه مردم همجوار پارک را در‌نیاورد نیست.

اغلب‌های برنامه‌های طراحی شده توسط نهاد‌های مسئول غنی‌سازی اوقات فراغت هم طوری برنامه‌ریزی شده است که جاذبه کافی برای همه سنین ندارد و کلو‌پ‌های بازی رایانه‌های در این فصل یکی از  فضا‌های پر‌مشتری است که در کنار دوچرخه‌‌بازی عصر‌گاهی اوقات فراغت بچه‌های را پر‌ می‌کند.

زمان طلایی به نام اوقات فراغت

اگر معتقدیم نسل امروز، نسل آینده‌ساز فردای کشور است؛ پس باید برای غنی‌سازی اوقات فراغت آنها اصولی برنامه‌ریزی کنیم و متناسب با نیاز‌های آنان نه متناسب با امکانات دستگاهی گام نهایی را در غنی‌سازی اوقات فراغت همه نسل‌ها برداریم؛ قبل از برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌ها، نظر آنان را هم جویا شویم.

سه ماه تابستان از زمان‌های طلایی زندگی فرزندان امروز و زنان و مردان فردای آینده کشور است که باید از لحظه‌ لحظه‌آن برای پرورش آنان استفاده کرد و استفاده بهینه از این زمان طلایی هم به امکانات متناسب نیاز دار که در همدان نیست و جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را بیهوده هدر می‌دهند تا فصل تحصیل دیگری برسد.

کمبود امکانت شهری برای تفریح آینده‌سازان جامعه

صفورا طاهر که به همراه دو فرزند خردسالش به بوستان ارم آمده است در پاسخ این سئوال خبرنگار تسنیم که برای اوقات فراغت بچه‌های چه برنامه‌ای دارید؟، گفت: همدان به اندازه کافی امکانات تفریح و بازی مناسب در بوستان‌هایش ندارد سال قبل که همچنان ماموریت همسرم در تهران ادامه داشت انواع مکان‌های ورزشی در بوستان‌ها را در تهران در اختیار داشتیم اما امسال نمی‌دانم چیکار کنم.

وی از مسئولان همدان خواست تا حداقل امکانات موجود مانند فضای بازی اسکیت، فوتبال، تنیس و یا حتی میز شطرنج را در بوستان‌های شهر فراهم کنند تا خانواده‌ها با کمترین طی مسیر و حداقل صرف زمان بتوانند فرزندانشان را به این وسایل بازی غنی‌کننده اوقات فراغت برسانند.

  دیگر شهروندی که برای ثبت‌نام فرزندش به یکی از آموزشگاه‌های شهر مراجعه کرده است، اظهار داشت: نه تنها برای بچه‌ها امکانات مناسب در پارک‌‌ها نیست حتی برای بزرگسالان هم نیست تصمیم داشتم که بعد از کلاسی آمادگی کنکور در کلاس شنا ثبت‌نام کنم که گران بود و منصرف شدم.

وی گفت: اکنون چاره‌ای ندارم جز اینکه فرزندم عصر‌ها با دوستانش در پارک چرخی بزند یا سینمای برود و بعد هم مشغول مطالعه کتاب‌های کنکورش شود. توان خانواده در حدی نیست که بتوانم به غیر از این فعلا برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت فرزندم داشته باشم بقیه دستگاه‌ها برنامه جالبی برای فرزندم ندارند.

کلاس‌های آموزشی و تفریحی

مهرداد احمدی هم درباره وضعیت اوقات فراغت فرزندش و امکانات شهری، اظهار داشت: البته این که برای هر سلیقه‌ای امکانات اوقات فراغت به خصوص خانم‌ها در بوستان‌های شهر و غیره فراهم نیست را قبول دارم اما با کمی پیگیری و جستجو والدین می‌توانند فضای مناسب اوقات فراغت را پیدا کنند.

وی افزود: فرزندم در کنار آموزش قرآن به نقاشی هم علاقه داشت که با جستجو و پیگیری در یکی از مراکز دولتی فضای مناسب آموزش را برایش پیدا کردم اما نافی این هم نیستم که نمی‌شود فرزندانمان را به هر کلاسی بفرستیم چون در پایان سه ماه تابستان باید بچه‌ها هم فرصت تفریح داشته باشند و هم آموزشی را بیاموزند.

فراهم‌سازی زیر‌ساخت‌ها موجود در پارک‌های شهر

با شنیدن صحبت‌های مردم درباره امکانات شهری و کمبود فضای مناسب در بوستان‌ها معاون سیما‌ونظر سازمان سیما‌و منظر و فضای سبز شهرداری همدان اظهار داشت: برای بوستان‌های شهری همدان زیرساخت مناسب فراهم و امکانات لازم مانند مبلمان پارکی مناسب تهیه و نصب شده است.

احمد بهروزی افزود: اکنون در شهر همدان 140 پارک داریم که هر کدام فضای مختص به خود دارد و متناسب با آن هم وسایل ورزشی و بازی کودکان را در بوستان‌های شهری نصب کردیم و بوستان‌ها بیشتر فضای برای استراحت است و امکان داد سر و صدای بازی موجب ناراحتی دیگران شود.

وی گفت: بخش عمده پارک‌های شهر از قبل طراحی و ساخته شدند و دیگر امکان آنکه فضای بازی برای بزرگسالان در آن طراحی شود نیست و توپ بازی هم آسایش دیگران را می‌گیرد اما در پارک‌های جدید مانند پارک ورزش شهرک بهشتی و پدر  شهرک فرهنگیان فضای ورزشی پیش‌بینی و اجرا شده است.

هزینه‌سازی برای تامین امکانات پارک‌ها

بهروزی اظهار داشت: تا جائیکه در حد مقدورات بود و در پارک‌ها فضا داشتیم وسایل ورزشی و وسایل بازی با کف‌پوش برای کودکان نصب کردیم، سال قبل برای نصب‌کف‌پوش در زیر وسایل بازی‌ پارک‌ها 600 میلیون‌تومان و امسال هم  حدود 2 میلیارد‌تومان هزینه خواهد شد که البته مبلمان هم هزینه‌ای جدا دارد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون 80 درصد وسایل بازی مخصوص بچه‌ها در پارک‌ها کف‌پوش دارد، گفت: برای فضای تفریح مخصوص بانوان در شهر هم یک پارک مخصوص(زرین بدرقه) با امکانات مورد‌نیاز داریم؛ بانوان هم از 8 صبح تا 8 شب می‌توانند از این پارک با آرامش کامل استفاده کنند.

وی افزود: تامین امکانات بازی برای بزرگسالان در پارک‌های شهر از اولویت‌های بعدی سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری است و اولویت نخست بعد از نصب مبلمان پارکی مانند صندلی، سطل‌زباله و تامین روشنایی پارک ،تامین وسایل بازی برای کودکان و وسایل ورزشی است.

از دیگر نهاد‌های برنامه‌ریز برای اوقات فراغت کانون پرورش فکری است که مدیر کل آن در نشست خبری  اخیر خود درباره اوقات فراغت تابستانی جامعه هدف دانش‌آموزی استان 280 هزار نفر عنوان و اظهار داشت: 60 هزار نفر از این تعداد عضو کانون و 20 هزار نفر عضو فعال هستند.

برنامه مناسب جامعه هدف در هر سنی

محمد‌رضا جوادی همچنین افزود: برنامه‌های اوقات فراغت کانون با 40 بسته برنامه فرهنگی و آموزشی و هنری تدوین و حتی برنامه‌های علمی و دینی هم در قالب این برنامه‌ها برای آموزش کودکان و نوجوانان اجرا خواهد شد تا اوقات فراغت بچه‌های جامعه هدف غنی‌سازی شود.

وی درباره روش دسترسی همه اقشار جامعه هدف کانون که در سنین 6 تا 17 سال شامل می شود هم گفت: برنامه‌‌های کانون در 28 مرکز فرهنگی ثابت و شهری و غیره در قالب کلاس‌های مانند پویانمایی، نقاشی، سفالگری، طنز‌نویسی، موسیقی، سرود، نقالی و شاهنامه‌خوانی و غیره اجرا می‌شود.

با هم این برنامه‌ریزی‌ها باید دانست که تابستان دغدغه دیگری بر والدین تحمیل می‌کند و آنهم اوقات فراغت است. بر مسئولان فرض است که در برنامه‌ریزی اوقات فراغت برای جامعه هدف شاخص‌های مهمی مانند دسترسی آسان و سریع والدین و فرزندانشان و  سطح در‌آمد این جامعه را ملاک برنامه‌ریزی اوقات فراغت قرار دهند تا همه جامعه هدف راضی و بی‌نیاز از دغدغه نبود امکانات برای تامین اوقات فراغت خود باشند.

از همه مهم‌تر اینکه شاید به صورت عموم اوقات فراغت رایج تابستان به نظر برسد اما اوقات فراغت هر زمانی است که فرد مسئولیتش را انجام داد و زمان بعدی را در اختیار دارد که بیاموزد یا تفریح کند پس باید مسئولان متناسب با آن برای هر قشری برنامه‌ریزی کنند و فقط برنامه‌های  اوقات فراغت مختص یک قشر خاص نباشد به خصوص که جامعه کهنسالی وارد شده است و این قشر هم با کوله‌باری از تجربه به برنامه مناسب برای اوقات فراغت در این سن دارند.

گزارش: حمید نصرتی قانعی

دیدگاه شما

آخرین اخبار