همراه اول
26. تير 1400 - 9:32   |   کد مطلب: 35069
به مناسبت گرامی داشت هفته ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) مراسم جشنی توسط سازمان های مردم نهاد جوانان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور مدیرکل ورزش و جوانان و معاونین وی و مسئولان شهرداری همدان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،مدیرکل ورزش و جوانان استان در این مراسم افزود: جوانان باید در فرایند ازدواج تلاش کنند از سیره اهل بیت (ع) بویژه حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) الگو و سرمشق بگیرند.

حمید سیفی افزود:  قطعا زندگانی ساده، بی‌آلایش و پر محتوای معصومین (ع) می‌تواند الگوی مناسبی برای ازدواج، تربیت فرزندان و دیگر مباحث پیرامون زندگی ما باشد.

وی با اشاره به برگزاری ۶۵ برنامه ازدواج در سطح استان گفت: در طول یک هفته اخیر ۶۵ جشن و مشاوره ازدواج با تلاش سازمان های مردم نهاد برگزار شد.
وی با بیان اینکه شیوع کرونا موجب اصلاح ساختار و سبک زندگی شده است، گفت: امروز شاهد هستیم که بسیاری از رسوم و مراسم‌های پُرهزینه و خارج از عرف موجب کاهش آمار ازدواج و بی‌میلی جوانان به تشکیل خانواده شده، بنابراین خانواده‌ها باید با ترویج ازدواج آسان و به‌هنگام، مانع از وقوع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شوند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به مشاغلی که در ایام کرونا کار و درآمد خود را از دست دادند، خاطرنشان کرد:در ایام قبل از کرونا رسومات دست‌وپا گیر باعث شده بود که بسیاری از جوانان تمایلی به ازدواج نداشته باشند و به تبع آن هدف اصلی ازدواج که رسیدن به آرامش و نشاط بود را فراموش کنند، اما با اعمال محدودیت‌های کرونایی مشاهده کردیم که آمار ازدواج در کشور افزایش یافت.
سیفی با بیان اینکه برخی از افراد صاحب‌نظر مشکلات اقتصادی و تورم را عامل اصلی کاهش تمایل جوانان به ازدواج اعلام کردند، خاطرنشان کرد: اما درحال حاضر آمار طلاق و کاهش تمایل به ازدواج در افراد مرفه و ثروتمند جامعه بیشتر است و کسانی که وضع مالی متوسط و ضعیفی دارند، بیشتر تمایل به ازدواج نشان می‌دهند و کمتر طلاق می‌گیرند.
*فرهنگ سازی ازدواج آسان به عهده تمام افراد جامعه است

رئیس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در این مراسم با اشاره به  اهمییت ازدواج در جامعه ،گفت: باید ازدواج آسان و به هنگام را  در جامعه فرهنگ سازی کنیم و به کمک سمن های حوزه ازدواج ،خیرین جوانان را به ازدواج ترغیب کنیم .

روح الله وجدی هویدا با بیان اینکه مشکلات فرهنگی ،اجتماعی ،اقتصادی ما نع ازدواج جوانان شده است ،اظهار کرد : برای یک زندگی پایدار باید تلاش شود تا جوانان قبل از ازدواج شناخت کاملی داشته باشند البته در کنار این مورد ضروری است تا مهارت ها و آموزش های لازم را فراگیرند تا با مهارت کافی بتوانند زندگی خود را آغاز کنند

 این مقام مسئول گفت :از مهمترین اقدامات مهم برای تشکیل خانواده و جلوگیری از طلاق ارائه آموزش های لازم و مشاوره های قبل از ازدواج است چرا که برخی از ازدواج های جوانان با هدف و مهارت نیست و به همین دلیل افراد مهارت زندگی مشترک را فرا نگرفته و در محیط زندگی با مشکل روبرو می شوند.
وی بیان کرد: با توجه به اهمیت تشکیل خانواده، ضروری است تا در ترویج فرهنگ و نهادینه کردن ازدواج آسان در بین جوانان همه افراد تلاش کنند و خانواده ها نیز جوانان را به این ازدواج ترغیب و تشویق نمایند.
رئیس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان با اشاره به رفتار خانواده ها و نقش این رفتار بر جوانان گفت: خانواده در کنار همدیگر باید گذشت، صبر و مهربانی را در زندگی ابزار کنند تا فرزندان پرورش یافته از درون این خانواده بتواند در آینده در زندگی خود از گذشت و صبر و مهربانی استفاده کند و این عوامل سبب می شود تا دوام و قوام زندگی افزایش یابد.

 

در ادامه این مراسم معاون اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری همدان اظهار کرد: زوج‌های جوان باید در زندگی و همسرداری، قناعت ورزیدن، احترام متقابل، کمک کردن به یکدیگر در کارهای خانه از حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) الگوه گرفته و آنها را در زندگی خود جاری و ساری کنند.

 حسین رضایی تصریح کرد: خانواده ها باید شرایط ازدواج آسان را برای جوانان فراهم کنند و از مراسم و سنت های غلط خودداری کنند.

وی گفت: تحقق  نهادینه کردن ازدواج آسان در جامعه نیازمند فراهم‌سازی امور از طرف خانواده‌ها، کمک مسوولان و همت و همراهی جوانان است.

 

 

 

*انتخاب آگاهانه از شناخت خویش آغاز می شود

مدیر مرکز مشاور الوند نیز  با بیان اینکه هر انسانی که از رشد طبیعی و سالم برخوددار باشد به موقع ازدواج می کنند،عنوان کرد:در ابتدا ممکن است به نظر بیاید که مشکلات اقتصادی دلیل اصلی عدم تمایل جوانان است به ازدواج است اما تحقیقات نشان می دهد که اکثر افراد پول دار جامعه مجرد هستند

داوود فتحی با بیان اینکه اختلال های شخصیتی،مسائل اجتماعی و فرهنگی از علل ازدواج گریزی جوانان شناخته می شود،تصریح کرد:سخت گیری خانواده ها یکی دیگر از عللی است که باعث شده است جوانان  ترجیح دهند که تا اخر عمر خود مجرد باشند.

وی با اشاره اهمییت آموزش مهارت های زندگی ،مطرح کرد:عدم مهارت های زندگی باعث می شود که آمار طلاق روز به روز افزایش یابد و از طرف دیگر جوانان مجرد تمایلی به ازدواج نداشته باشند.
 این روان شناس در بخشی دیگران از سخنانش به اهمیت صحبت کردن خانواده ها با یک دیگر ،اذعان کرد:بسیاری از مشکلات افراد ریشه در کودکی و باورهایشان دارد.

فتحی با بیان اینکه انتخاب آگاهانه از شناخت خویش آغاز می شود،تصریح کرد:توصیه من به جوانان و افرادی که در آستانه ازدواج هستند این است که نخست خود را به طور کامل و ویژگی های اخلاقی خود را بشناسند و سپس فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند.
*تصمیمات احساسی مشکلات زیادی در پیش خواهد داشت
دیگر مشاور خانواده با اشاره به اهمییت مشاور قبل از ازدواج خاطر نشان کرد:مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند که متوجه شوند  در مورد مسائل مختلف اقتصادی ،فرهنگی،مذهبی،اجتماعی چه قدر  با یک دیگر تفاهم  دارند.

اسفندیاری با بیان اینکه بسیاری از زوجین در دوران نامزدی و آشنایی به شناخت خوبی از یک دیگر دست نمی یابند،اظهار کرد:متاسفانه بسیاری از افراد  در خصوص تصمیمی  بر پایه  احساسات می گیرند  .
وی با بیان اینکه مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند که به شناخت کامل تری نسبت به دیگر دست پیدا کنند،عنوان کرد:ازدواج موفق مستلزم این است که ۸۰درصد خواسته ها و نیاز های زوجین شبیه یک دیگر باشد.

گفتنی است در حاشیه این مراسم که به همت موسسه روزنگاران جوان نو اندیش، رویش جوانه های زندگی و سفیران مسیر آرامش برگزار شد چند تن از مشاوران برجسته ازدواج و خانواده در قالب غرفه های مشاوره به جوانان و خانواده ها به صورت رایگان مشاوره ارائه دادند.

مشاوره در رابطه با تحکیم خانواده، اجرای تواشیح، اجرای استندآپ کمدی با موضوع ازدواج و اهدا هدایای فرهنگی به زوج‌های جوانی که در این ایام زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند وبرگزاری نمایشگاه اسناد ازدواج از جمله برنامه‌های این جشن بود.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار