7. تير 1398 - 13:05   |   کد مطلب: 22573
نخوردن صبحانه سردرد ایجاد می‌کند
نخوردن آب، نخوردن صبحانه، استرس، مصرف چای، قهوه، کاکائو، شکلات، نسکافه، کاپوچینو، گوجه‌فرنگی، فلفل، برخی انواع ادویه و بوی پیازداغ، سیرداغ و پیازچه بخصوص در برخی دختران ایجاد سردرد می‌کند.
 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با بیان اقدامات تشخیصی و درمانی جهت کودکان مبتلا به سردردهای تنشی و میگرنی افزود: پس از اینکه براساس معاینه بالینی و گرفتن شرح حال از کودک و خانواده مطمئن شدیم که کودک از الگوی تنشی یا میگرنی تبعیت می‌کند عملاً نیاز به نوارمغزی یا مطالعات تصویربرداری نيست و برخی آزمایش‌ها مانند آزمایش خون ساده برای تشخیص کم‌خونی کودک کفایت می‌کند.
ساسان ساکت در گفت‌وگو با فارس، افزود: برخی علایم در صورتی که با سردرد همراه باشد نیاز به تصویربرداری مغزی یا MRI دارد.
  چه علایمی در سردرد کودکان باید جدی گرفته شود
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اگر در معاینه از کودک یافته عصبی غیرطبیعی دیده شود یا تظاهرات ناشایع اساسی حین سردرد مانند فلج اندام‌ها، نابینایی یک‌طرفه، فلج عضلات چشمی، گیجی، سرگیجه، ضعف یک‌طرفه، گزگز و مورمور اطراف دهان و تغییر سطح هوشیاری دیده شود نیاز به MRI وجود دارد.
وی افزود: همچنین الگوی سردردهای مزمن پیش رونده نیاز به MRI دارد. سردردهای مزمن پیش رونده ‌آنهایی هستند که در طول زمان تعداد دفعات حملات سردرد و شدت آن افزایش می‌یابد و این سردردها به طور عمده نشان‌دهنده فشار داخل مغزی هستند.
 احتمال ابتلا به خونریزی مغزی در برخی مبتلایان به سردرد
این فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان ادامه داد: در موارد اورژانسی و آنهایی که سردرد به صورت ناگهانی و با شدت بالا دارند ممکن است احتمال ابتلا به خونریزی داخل مغزی وجود داشته باشد که با نظر پزشک و سی‌تی‌اسکن می‌توان به تشخیص قطعی رسید.
 درمان انواع سردرد در کودکان متفاوت است
ساکت گفت: درمان میگرن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و بستگی به شدت سردرد، تعداد دفعات حمله و ناتوانی کودک به دنبال حمله سردرد دارد.
وی افزود: برای اکثر سردردهای میگرنی استراحت در یک اتاق تاریک و آرام و استفاده از مسکن‌های ساده کفایت می‌کند اما در انواع دیگر سردردهای میگرنی باید از سایر تجویزهاي پزشک استفاده کرد.
 چه موقع باید سردرد میگرنی را درمان کرد
این فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان تصریح کرد: درمان وقتی آغاز می‌شود که سردردهای میگرنی مکرر شوند و فعالیت‌های روزمره را تحت تأثیر قرار دهد، چنانچه سردرد بیش از یک حمله در هفته باشد باید از درمان‌های دارویی پیشگیری‌کننده استفاده کنیم به این امید که شدت و تعداد حملات را کاهش دهیم.
  مصرف چای، قهوه، نسکافه و کاکائو ممنوع
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پيش از اینکه دست به درمان بزنیم باید سبک زندگی کودک را تغییر دهیم این سبک زندگی با الگوی خواب مناسب و منظم میسر است در عین حال مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند آغازکننده یا تشدیدکننده سردرد باشد. کافئین، چای، قهوه، کاکائو، شکلات، نسکافه و کاپوچینو در فردی که زمینه سردرد دارد می‌تواند موجب شدت و بعضاً آغاز حملات شود.
 

دیدگاه شما

آخرین اخبار