23. خرداد 1398 - 8:52   |   کد مطلب: 26647
عوارض جانبی نوشیدنی‌های انرژی‌زا

مد همیشه جوانان را جذب می‌کند. هر چیزی که در یک بسته بندی شیک عرضه شود، به سرعت و به طور گسترده مورد توجه جوانان قرار می‌گیرد. این جایی است که نوشیدنی‌های انرژی‌زا با ارائه یک جایگزین بسیار جدید برای نوشابه‌های گازدار متداول، دقیقا به هدف می‌زنند. از ابتدا تا کنون نوشیدنی‌های انرژی‌زا بسیار پرطرفدار بوده‌اند. از کودکان گرفته تا نوجوانان، تقریبا همه نوشیدنی‌های انرژی‌زا را می‌ستایند.

با این‌حال هنگامیکه شما شروع به استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا مانند نوشابه کنید، باعث نگرانی می‌شود. بسیاری از مردم کودکان‌شان را از نوشیدن تعداد زیادی قوطی نوشابه انرژی‌زا منع نمی‌کنند زیرا فکر می‌کنند این یک میل و لذت بی‌ضرر است که به زودی از بین خواهد رفت. آن‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که نوشیدنی‌های انرژی‌زا مانند سایر نوشابه‌های گازدار هستند. دلیلش این است که نوشیدنی‌های انرژی‌زا، مواد تشکیل دهنده بسیار بیشتری دارند که به افزایش انرژی کمک می‌کنند. هنگامیکه در مقادیر محدود از آن‌ها استفاده شود، خطر زیادی به وجود نمی‌آورند اما هنگامیکه مانند چای یا قهوه از آن‌ها استفاده شود، عوارض جانبی آن آغاز می‌شود.

برخی از این مواد تشکیل دهنده می‌توانند مشکلات سلامتی موجود را تشدید کنند یا منجر به ایجاد سایر مشکلات سلامتی شوند. بنابراین به دست آوردن اطلاعات در مورد تمام عوارض جانبی نوشیدنی‌های انرژی‌زا عاقلانه به نظر می‌رسد.

عوارض جانبی نوشیدنی‌های انرژی‌زا

 • مواد تشکیل دهنده اصلی در نوشابه‌های انرژی زا، قند و فروکتوز هستند. هنگامیکه این قند ازجریان خون خارج می‌شود می تواند منجر به کاهش ناگهانی در سطوح انرژی شود.
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا همچنین حاوی مقدیر بالایی از کافئین هستند در نتیجه می‌توانند باعث مشکلات خواب شوند که در دراز مدت می‌تواند به بی خوابی منجر شود.
 • از آن‌جا که کافئین به عنوان یک دیورتیک عمل می‌کند، می‌تواند باعث کاهش قابل توجه مایعات بدن شود و این امر ممکن است منجر به کم آبی شود.
 • کافئین بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی زا همچنین می‌تواند باعث سرگیجه، تهوع و تحریک پذیری شود.
 • نوشیدنی‌های انرژی زا در برخی افراد می‌تواند باعث عوارض جانبی آلرژیک نیز بشود. این آلرژی‌ها می‌توانند در قالب کهیر، بثورات، خارش یا تورم دهان ظاهر شوند. نوشیدنی‌های انرژی‌زا همچنین می‌توانند باعث سر درد شدید شوند.
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی چندین نوع ویتامین B هستند. هنگامیکه نوشابه‌های انرژی‌زا در مقادیر زیاد مصرف شوند، این احتمال وجود دارد که بیش از دوز توصیه شده از این ویتامین‌ها وارد بدن شود. اگر مقدار ویتامین B3 بیشتر از ۳۵ میلی گرم شود، می‌تواند منجر به سرخ شدن پوست گردد. اگر ویتامین B3 بیشتر از ۳۰۰۰ میلی گرم شود، به مسمومیت کبدی منجر می‌گردد. اگر مقدار ویتامین B6 بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم شود، می‌تواند باعث ضایعات پوستی یا احساس سوزش شود.
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند به فشار خون بالا نیز منجر شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا همچنین حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند. این باعث می‌شود که جذب مواد مغذی از روده ها به داخل جریان خون برای بدن، بسیار دشوار شود. بنابراین نوشیدنی‌های انرژی‌زای بیش از حد می‌توانند منجر به مشکلات دستگاه گوارش شوند.
 • یک ماده تشکیل دهنده‌ی دیگر نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اینوزیتول است و هنگامیکه در مقادیر زیاد مصرف شود می تواند باعث اسهال گردد.
 • برخی از مطالعات نیز نشان داده‌اند که جینسنگ در نوشابه‌های انرژی‌زا می‌تواند باعث بی‌خوابی شود. با این‌حال هیچ مدرک قطعی برای تأیید این مساله وجود ندارد. مقدیر زیاد جینسنگ می‌تواند باعث فشار خون بالا و پایین، درد سینه و تهوع شود.
 • نوشیدنی‌های انرژی زا، کالری بالایی نیز دارند بنابراین همیشه احتمال افزایش وزن وجود دارد و سوزاندن چنین مقادیر زیادی از کالری کار سختی است.
برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار