همراه اول
18. بهمن 1395 - 20:04   |   کد مطلب: 30055
يكي از علل اصلي ناباروري، گياهان، میوه ها و تخم گياهانی است كه اصلاح ژنتيكي شده اند؛ البته داروهاي شيميايي وارداتی نيز ناباوري را در جامعه تشديد كرده است.

به گزارش پایگاه خبری همدان ورزش،به نقل از سرویس دینی جام نیـوز، حجت الاسلام و المسلمین تبریزیان در گفتگو با خبرگزاری «حوزه» به بررسی علل ناباروری در جامعه و بیان دستور العمل های طب اسلامی برای برون رفت جامعه از این معضل پرداخته است.

متن مصاحبه با این محقق و پژوهشگر حوزوی در عرصه طب اسلامی را در ذیل می خوانید.

*به نظر شما علت اصلي ناباروري زنان و مردان چيست؟

ناباروري در جامعه بسيار زياد شده و گروهی از مردم به اين مشكل مبتلا هستند. يكي از علل اصلي ناباروري، گياهان و تخم گياهانی است كه اصلاح ژنتيكي شده اند؛ مثل خيار، بادمجان و حتی مواد غذايي وارداتي مانند نخود فرنگي و سويا، داروهاي شيميايي نيز ناباوري را در جامعه تشديد كرده اند؛ لذا برای مقابله با این معضل، كاسني و هويچ زردك می تواند باروری را تقویت کند. این قبیل گیاهان و مواد غذایی در دوران قديم، در سبد غذايي مهم قرار داشت؛ ولي امروزه خبري از آن نبوده و سبب تشديد ناباروري شده است.

*نوع تغذيه چه تاثيري در ناباوري دارد؟

امروزه سيستم غذايي و تغذيه اي مردم به هم ريخته؛ بسیاری از گیاهانی که اصلاح ژنتيكي شده اند، باعث تشديد ناباروري مي شوند؛ واردات گياهان اصلاح ژنتيكي شده از كشورها و مرزهاي بين المللي نیز فعاليتی عمدي در راستاي ناباروري و كاهش جمعيت از سوی دشمنان است.

*آيا اين موضوع را تاييد مي كنيد که نمك یددار و مرغ هورمونی باعث ناباروري در مردان مي شود؟ 

بله؛ مرغ هورمونی خصوصيت ناباروري داشته و در خصوص نمك يددار هم بعيد نيست که اين مشكل را تشديد كند.

 *طب اسلامي در خصوص نوع تغذيه، در زمان بارداري و بعد از بارداري بر چه اذكار، ادعيه و دستوراتي تاكيد دارد؟

سويق گندم و جو در طب اسلامي براي افرادي كه نيت فرزندآوري دارند، بسيار تأكيد شده است.

شايد امروزه بيش از 30 درصد فرزندان كه به دنيا مي آيند معلول هستند، استفاده از سويق گندم و جو برای رفع معلوليت نیز موثر است و زمان استفاده سويق نيز دو هفته يا يك ماه قبل از اقدام می باشد.

بعد از بارداري نیز به خانم ها توصیه شده حداقل تا يك ماه سويق بخورند و نيز استفاده از كندر روزي ده گرم و همچنين «به» و «به دانه» كه كمك شاياني به تشكيل قلب فرزند می کند، سفارش شده است.

همچنین برای باردار شدن نیز استفاده زياد از كاسني از سوی زوجين بسيار تأكيد مي شود.

در خصوص اذكار نيز به استغفار زياد اشاره شده است. در سوره نوح آمده است: «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا ﴿۱۰﴾ یُرْسِلِ السَّمَاء عَلَیْکُم مِّدْرَارًا  ... و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره آمرزنده است {تا} بر شما از آسمان باران پى در پى فرستد ...). امروز شايد مردم استغفار را فراموش كرده اند و اين عدم استغفار، ناباروري و كم جمعيت شدن جامعه را افزایش می دهد.

*لطفا دستورات لازم براي تهيه سویق را بفرماييد؟

براي تهيه سويق گندم و جو 50 درصد آرد گندم و 50 درصد سبوس گندم را به صورت جداگانه آسياب کرده و تفت مي دهيم و درسویق جو هم به همین شکل است؛ با این تفاوت که سبوس جو را بعد از تفت دادن آسیاب می کنیم؛  درنهایت اين دو را باهم تركيب كرده و به عنوان تقويت كننده و جلوگيري از معلوليت فرزند استفاده خواهیم کرد.

*شما چه نوع تغذيه اي را براي زوج هاي جوان  پيشنهاد مي كنيد؟

 سویق، یکی از انواع مواد غذایی است که در طب اسلامی توصیه بسیاری به آن شده است؛ ولي غذاهاي خاص بايد غذاي حلال  باشند و تا جایی که امكان دارد از غذاهاي طبيعي و ارگانيك استفاده شود.

در مرغ هاي صنعتي كه تراريخته هستند، ژن خوك وجود دارد که تأثير زيادي در رفتار و اخلاق فرزندان ايجاد مي كند. حتي گاوهاي هلندي و مواد غذايي كه از خارج وارد مي شود، از قبیل برخی شکلات ها، به احتمال زياد تركيباتي از ژن خوك در آنها نهفته است كه بايد نهایت دقت را در استفاده از اینگونه اقلام داشته باشیم.

*دستورات طب اسلامي براي وضع حمل  آسان چيست؟

استفاده از يك مثقال زعفران در زمان احساس كمردرد و درد زايمان و همچنين خواندن سوره مريم توسط خودش يا اطرافيانش، باعث سهل و آسان شدن وضع حمل مي شود.

*علت بالا بودن آمار سقط جنين  را در چه می دانید؟

ضعف بدني آقايان در زمان تشكيل نطفه باعث تقويت سقط شده و مشكلات سقط را به وجود مي آورد که به سبد غذایی تراریخته و داروهای شیمیایی که امروز در جامعه مورد استفاده قرار می گیرد، بر می گردد.

*در خصوص تفاوت زايمان طبيعي و سزارين توضيحاتي بفرماييد؟

  آمار سزارین در ایران بسیار بالاست و كسي هم به فكر حل اين مشكل نيست و علت اصلي آن نیز غذاها و داروهايي امروزي است كه سبب ضعف جسمي زنان شده و قدرت زايمان طبيعي را از دست مي دهند و از طرفی سيستم حاكم بر زايشگاه ها نیز گاهی موجب تشدید مشکل می شود.

متأسفانه امروزه 75درصد زايمان ها درکشور ما با سزارين انجام می شود و اين اتفاق وحشتناكي است؛ چراکه سبب  افزایش كم زايي خواهد شد.

زناني كه سزارين مي كنند، دچار چسبندگي رحم و روده شده و در نتيجه ديگر بچه دار نشده و بيش از سه فرزند نمي توانند به دنيا بياورند و این در حالی است که در اروپا میزان سزارين 14 درصد است؛ ولي با اين حال درصدد کاهش آن می باشند.

*طب اسلامي براي درمان عفونت رحم، لگن و مجاري ادراري چه توصيه هاي دارد؟

براي درمان عفونت در زنان که از قدیم وجود داشته، نشستن خانم ها يكبار يا دوبار در داخل داروي اذخر با عسل كه جوشانده شده، توصيه مي شود.

يكي ديگر از راه هاي درمان عفونت استفاده از نوره است. نوره طبيعي به علت داشتن آهك و اسيد آرسنيك، قارچ كش  و آنتي باكتريال است و عدم رعايت بهداشت از سوی آقايان نیز گاهی باعث انتقال عفونت به خانم ها مي شود.

*اهميت تغذيه با شير مادر و دستورات طب اسلامي در جهت افزايش شير مادر چيست؟

يكي از دغدغه هاي امروز جامعه براي رشد كودك، تغذيه با شير خشك است كه بايد با شير مادر جایگزين شود.

براي تقويت شير مادر استفاده از سويق و غذاهاي تقويت كننده مانند پختن گوشت با شير سفارش شده كه باعث تقويت مادر و افزايش شير او مي شود.

اسلام براي شير دادن به فرزندان روش هايي پیشنهاد داده؛ اما متاسفانه امروزه، اين روش‌ها مهجور مانده اند. طب اسلامي مي گويد اگر مادر شير ندارد، براي فرزند دايه بگيرد، همان‌طور كه براي پيامبر اسلام(ص) دایه گرفتند و اين سنت خوبي است، زیرا هم باعث اشتغال می شود و هم فرزندان سالمی خواهد داشت.

حضرت رسول اكرم(ص) مي فرمايند: اخلاق شير دهنده به فرزند سرايت مي كند و ايشان سفارش مي كند دايه‌ای كه قرار است به فرزند شير دهد، خوش اخلاق باشد و اگر فرضاً از شير گاو به كودك داده شود، اخلاق كودك نیز حیوانی خواهد شد.

امروز  شير خشكی كه از خارج وارد مي كنند، يقيناً از ترکیبات خوک و حتي مواد شيميايي استفاده شده و نبايد انتظار داشت فرزندان سالمی داشته باشيم.

*طب اسلامي درخصوص كاهش اضطراب و استرس در جامعه مخصوصاً درخانم ها چه توصیه ای دارد؟

درصد بالایی از استرس و اضطراب، معلول غلبه صفراست.

عامل ديگري كه باعث افزايش استرس مي شود، كمبود آهن در ساختمان هاست، چرا كه آهن به کار رفته در خانه خاصيت جذب فركانس های موجود در هوا و جو را دارد.

علت ديگر استرس، خواب صبح بين طلوعين است كه سبب كم خوني و نيز سبب غلبه صفرا و زرد شدن صورت مي شود.

اولين درمان استرس از طريق طب اسلامي، سبزی خرفه معروف به سبزي حضرت زهرا(س) است و نام‌های مختلفی از جمله فرفخ، فرفین، بقله الزهرا (س)، بقله المبارکه دارد.

پیامبر(ص) آن را دوست داشته و سبزی با برکت می نامیدند. خرفه، درمان عمومی محسوب می شود؛ به نحوی که ۹۹ بیماری را درمان خواهد کرد.

امام صادق (ع) فرمودند: سبزی بر روی زمین باشرافت تر  و مفیدتر از خرفه نیست و این همان سبزی حضرت فاطمه (س) است، سپس فرمودند: خداوند لعنت کند بنی امیه را که اسم بقله الحمقا را از روی عداوت و بغضی که نسبت به حضرت زهرا (س) داشتند بر این سبزی گذاشتند؛ علاوه بر موارد ذكر شده، براي كاهش استرس به كاسني نيز مي توان اشاره كرد.

دیدگاه شما

آخرین اخبار